hikoki_ur18dsalw4z
HIKOKI UR18DSALW4Z 14.4-18V digital cordless radio with 2x 7W speakers 76.4 dB
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 2 x AA batteries
  • 1 x AC adapter
Product description
  • Digital tuner
  • For use with HiKOKI slide batteries (14.4 - 18V)
  • Also works with supplied AC power adapter
  • Robust housing with protective frame
  • Dynamic speakers (2 x 7 W) and 6-stage equaliser for high sound quality
  • USB connection for charging mobile phones
  • AUX connection
  • IPX4 protection of the radio and connected devices against splashes of water and rain
  • Up to 19 hours of playing time with one battery charge (5.0Ah) with radio reception
  • Supplied without batteries and charger
Key features
  • Battery recycling
  • Multi volts
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 14,4 V; 18 V
  • Battery charging function: No
  • Number of batteries included: 0
  • Type of system case: Not applicable
  • Supplied in: Cardboard box
  • Weight: 3,4 kg
  • Power bank function: Yes
  • Mains powered: Yes
  • Bluetooth: No
  • DAB+: No
Specifications / All features
  • Brand: HIKOKI
  • EAN: 4966376319596
  • Supplier number: HIKOKI UR18DSALW4Z
Battery voltage
14,4 V; 18 V